Pisanie

Istorie Aprilie 13, 2014

Cu voia Tatalui, cu ajutorul Fiului si cu savarsirea Sfantului Duh s-a zidit aceasta biserica in satul Dumbrava (fost Fotin Enescu), cu hramul “Sfintii Imparati Constantin si Elena” incepand cu anul 1937 si finalizandu-se in anul 1948 cand a avut loc si sfintirea de catre IPS Valeriu Moglan, loctiitor de mitropolit al Moldovei.

De-a lungul timpului s-au efectuat lucrari de intretinere si reparatii sub indrumarea vrednicilor de pomenire preoti Toma Luca si Gheorghe Potolinca. intre anii 2008 si 2009 cu binecuvantarea IPS Daniel, mitropolitul Moldovei si Bucovinei si sub indrumarea preotului paroh Toia Nicolae s-au efectuat ample lucrari de renovare atat la interior cat si la exterior.

In anul 2010 cu binecuvantarea IPS Teofan mitropolitul Moldovei si Bucovinei si a PS Calinic Botosaneanul episcop vicar al Arhiepiscopiei Iasilor s-a efectuat pictarea in tehnica acrilic de catre pictorii Anuta Vlad si Aniculaesei Dumitru din Botosani.

Lucrarile de  pictura si schimbarea mobilierului s-au efectuat prin jertfa consiliului si comitetului parohial, a consilierilor parohiei si a municipiului Pascani.

Slujba de resfintire a avut loc in ziua de 18 iunie 2011 si a fost oficiata de catre IPS Teofan mitropolit al Moldovei si Bucovinei inconjurat de un sobor de preoti si diaconi.